Co nowego w laptopach?

\"\"

Na rynku netbooków i laptopów konkurencja jest tak duża, że praktycznie w ciągu tygodnia ukazuje się kilka ciekawych modeli, a co najmniej raz w miesiącu jakieś nowe, interesujące rozwiązania. Oto, co ciekawego pokazało się ostatnimi czasy.

Zaczynamy od Intela, który zaproponował nowe jednostki do laptopów. Wszystkie one powstały w procesie litograficznym 32 nm i zostały przeznaczone dla mikroarchitektury Sandy Bridge. Mamy tu wszystko, co tylko można wymagać od tego typu układu dla laptopów – Hyper-Threading (wielowątkowość), wsparcie wirtualizacji, obsługę instrukcji wektorowych AVX, a wszystko to skrywa zintegrowany GPU Intel HD Graphics 3000 z Turbo Boostem 2.0. Przykładowe użycie widzimy w czterordzeniowym procesorze Intel Core i7-2960XM. Co ciekawe, w testach osiąga on dość zbliżone rezultaty do przeznaczonych dla dekstopów Core i7 975 oraz Core i7 2600K. Dzięki temu laptopy coraz bardziej zbliżają się do komputerów stacjonarnych pod względem wydajności i mocy.

\"\"

Drugą ciekawą rzeczą są od dawna zapowiadane dwuekranowe laptopy firmy gScreen. Choć zapowiadano je przez blisko dwa lata, dopiero teraz ujrzały światło dzienne. Niestety, nie są to urządzenia w zasięgu kieszeni przeciętnego użytkownika – ich cena waha się o ok. 2400 – 2800 dolarów, czyli od ok. 6,8 tys. złotych do prawie 8 tysięcy. Jest to rozwiązanie polegające na tym, że jeden ekran skryty jest za drugim, a następnie można go wysunąć, zyskując dość sporą przestrzeń wizualną. Oprócz tego sprzęt raczej nie zachwyca – mamy tu czterordzeniowy procesor Intel Core i7-740QM (1,73-2,93 GHz z TB, HT, 6 MB L3C) lub tańszy model z dwurdzeniowym Intel Core i5-560M (2 rdzenie, 2,66-3,20 GHz, HT, 3 MB L3C), współpracujący z 4-8 GB DDR3 RAM i GPU Nvidia GeForce GTS 250M (1 GB). W każdym przypadku do gScreen SpaceBook standardowo dołączony jest dysk 320 GB, a w obudowie kamerka sieciowa, nagrywarka DVD, moduł Wi-Fi, HDMI, wyjścia USB i gniazdo ExpressCard.

\"\"

Konkurent Intela, AMD, zaproponował graczom chip HD 6990M, chwaląc go jako najlepszy dla graczy preferujących zabawę na laptopie. I nie trudno się z tym nie zgodzić – mamy tu imponującą liczbę 1120 procesorów strumieniowych, wspieranych przez 56 jednostek TMU i 32 ROP. Producenci włożyli tu 2 GB pamięci GDDR5 900 MHz, a dane płyną przez 256-bitową magistralę. Jako że TDP wynosi tu 115-125 W, bez problemu będzie pracować w CrossFireX.Specjalnie dla graczy przystosowano go pod obsługę technologii API DirectX 11, HD3D a także Eyefinity. Zainteresowane wprowadzeniem chipa wyraził Dell, szykujący nowy model gamingowego laptopa Alienware, a także firma Clevo.

\"\"

Technologie mkną do przodu i porównując rewelacje, jakie obwieszczały firmy rok temu, wydają się dość spóźnione. Choć zaprezentowane powyżej rozwiązania wydają się nowe i dość ciekawe, nie zapominajmy, że za rok będą one już przestarzałe i powszechne. Dlatego też warto mieć na bieżąco oko na nowości, choćby po to, aby wiedzieć, na co najlepiej wydać swoje pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *