Co nowego w laptopach?

\"\"

Na rynku netbooków i laptopów konkurencja jest tak duża, że praktycznie w ciągu tygodnia ukazuje się kilka ciekawych modeli, a co najmniej raz w miesiącu jakieś nowe, interesujące rozwiązania. Oto, co ciekawego pokazało się ostatnimi czasy.

Zaczynamy od Intela, który zaproponował nowe jednostki do laptopów. Wszystkie one powstały w procesie litograficznym 32 nm i zostały przeznaczone dla mikroarchitektury Sandy Bridge. Mamy tu wszystko, co tylko można wymagać od tego typu układu dla laptopów – Hyper-Threading (wielowątkowość), wsparcie wirtualizacji, obsługę instrukcji wektorowych AVX, a wszystko to skrywa zintegrowany GPU Intel HD Graphics 3000 z Turbo Boostem 2.0. Przykładowe użycie widzimy w czterordzeniowym procesorze Intel Core i7-2960XM. Co ciekawe, w testach osiąga on dość zbliżone rezultaty do przeznaczonych dla dekstopów Core i7 975 oraz Core i7 2600K. Dzięki temu laptopy coraz bardziej zbliżają się do komputerów stacjonarnych pod względem wydajności i mocy.

\"\"

Drugą ciekawą rzeczą są od dawna zapowiadane dwuekranowe laptopy firmy gScreen. Choć zapowiadano je przez blisko dwa lata, dopiero teraz ujrzały światło dzienne. Niestety, nie są to urządzenia w zasięgu kieszeni przeciętnego użytkownika – ich cena waha się o ok. 2400 – 2800 dolarów, czyli od ok. 6,8 tys. złotych do prawie 8 tysięcy. Jest to rozwiązanie polegające na tym, że jeden ekran skryty jest za drugim, a następnie można go wysunąć, zyskując dość sporą przestrzeń wizualną. Oprócz tego sprzęt raczej nie zachwyca – mamy tu czterordzeniowy procesor Intel Core i7-740QM (1,73-2,93 GHz z TB, HT, 6 MB L3C) lub tańszy model z dwurdzeniowym Intel Core i5-560M (2 rdzenie, 2,66-3,20 GHz, HT, 3 MB L3C), współpracujący z 4-8 GB DDR3 RAM i GPU Nvidia GeForce GTS 250M (1 GB). W każdym przypadku do gScreen SpaceBook standardowo dołączony jest dysk 320 GB, a w obudowie kamerka sieciowa, nagrywarka DVD, moduł Wi-Fi, HDMI, wyjścia USB i gniazdo ExpressCard.

\"\"

Konkurent Intela, AMD, zaproponował graczom chip HD 6990M, chwaląc go jako najlepszy dla graczy preferujących zabawę na laptopie. I nie trudno się z tym nie zgodzić – mamy tu imponującą liczbę 1120 procesorów strumieniowych, wspieranych przez 56 jednostek TMU i 32 ROP. Producenci włożyli tu 2 GB pamięci GDDR5 900 MHz, a dane płyną przez 256-bitową magistralę. Jako że TDP wynosi tu 115-125 W, bez problemu będzie pracować w CrossFireX.Specjalnie dla graczy przystosowano go pod obsługę technologii API DirectX 11, HD3D a także Eyefinity. Zainteresowane wprowadzeniem chipa wyraził Dell, szykujący nowy model gamingowego laptopa Alienware, a także firma Clevo.

\"\"

Technologie mkną do przodu i porównując rewelacje, jakie obwieszczały firmy rok temu, wydają się dość spóźnione. Choć zaprezentowane powyżej rozwiązania wydają się nowe i dość ciekawe, nie zapominajmy, że za rok będą one już przestarzałe i powszechne. Dlatego też warto mieć na bieżąco oko na nowości, choćby po to, aby wiedzieć, na co najlepiej wydać swoje pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *